Dziedzictwo Noego


Informacje

Armenia, pierwszy kraj na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako swoją religię państwową i narodową. Ormianie uczynili to w roku 301, czyli 12 lat wcześniej niż cesarz rzymski wydał edykt tolerancyjny w Mediolanie. Od tego czasu, aż do dziś, chronią swoją wiarę drogą nieustannego męczeństwa.


Jakby tego było mało, w piątym wieku zostali niesłusznie posądzeni o herezję monofizytyzmu i wykluczeni z rodziny prawosławnej. Stan taki utrzymuje się niestety do dnia dzisiejszego, choć obecnie już wiadomo, że ich decyzja o nie przyjęciu postanowień soboru chalcedońskiego miała charakter wyłącznie polityczny, a nie religijny. W tej kwestii bowiem, byli i nadal są prawosławni. Potwierdziły to w XXI w. Moskwa i Konstantynopol.


Jesienią 2021 roku w Armenii powstała prawosławna diecezja RPC. Oznacza to dla nas Liturgię w języku słowiańskim oraz możliwość przyjęcia Priczastia przez pielgrzyma.


Dzisiejsza Armenia to przepiękny kraj, zachwycający swoją przyrodą, wysokogórskimi krajobrazami, wielowiekowymi zabytkami i gościnnością. Jednym słowem kraj, który do zaoferowania pielgrzymowi ma naprawdę mnóstwo. Zapoznamy Państwa oczywiście i z walorami wspaniałej kuchni ormiańskiej, z którą będziemy rozkoszować się w czasie obiadów i kolacji. Nie zapomnimy oczywiście o degustacji Araratu pod Araratem :-) 

monaster Chor Virap z Araratem
monaster Noravank
chaczkar w Chor Virap

Cena zawiera wszystkie niezbędne armeńskie świadczenia

16 osób:   950 (płatne w Armenii)               

  6 osób: 1100  (płatne w Armenii)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +2 godz. w stosunku do czasu polskiego.

Bezpieczeństwo: Armenia jest krajem zdecydowanie bezpiecznym. Należy jednak, tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Język: językiem urzędowym jest ormiański. Prawie z każdym dorosłym dogadamy się po rosyjsku. Angielski w miastach i hotelach.

Pieniądze: walutą w Armenii jest „dram” (AMD) . Nie można kupić dramów w Polsce, dlatego bierzemy z sobą euro.
W Erewaniu gotówkę wymienimy bez problemu. Na prowincji z bankami i bankomatami kłopot.

Internet: w hotelach jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: roaming działa bez problemu, jednak jest drogi.

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem do Armenii nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel), choć "zemsta faraona" tu nie występuje. Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp. Generalnie dobrze mieć przy sobie podręczną apteczkę. Miejscowe apteki też są dobrze zaopatrzone.

Ubiór w cerkwi i monasterze: narodową religią Armenii jest chrześcijaństwo w wersji dochalcedońskiej. Tzw. „strój cerkiewny” zakrywający eksponowane miejsca nie jest obowiązkowy, aczkolwiek dobrze widziany. Kobiety powinny mieć nakrycie głowy.