Ziemia Bogarodzicy


Informacje

Gruzja, pierwszy prawosławny kraj świata, wyznający swą wiarę jako obowiązującą od początku czwartego wieku. Ale przecież już w pierwszym wieku nauczali tu święci apostołowie: Andrzej, Maciej i Juda Tadeusz. No i co równie ważne, kraj ten stanowi jedno z czterech miejsc na świecie w sposób szczególny wybranych przez Matkę Bożą, będąc wyjątkowo troskliwie osłoniętym Jej miłością.


Program wyjazdu zapozna Państwa z największymi świętościami regionu Tbilisi oraz wschodniej części kraju. Będą to prastare cerkwie i monastery, pełne cudotwórczych ikon oraz moszczy świętych, nierzadko nietlennych. Do tego niebotyczne góry, kaniony i przepaście oraz widoki często zapierające dech w piersiach.


Nie zapomnimy również o walorach cielesnych, zapoznając Państwa z cała gamą gruzińskiej kuchni oraz winnej piwniczki - będziemy w końcu przecież i w Kachetii :-)  Wszystkie noclegi będą w bardzo dobrym 3*  hotelu w Tbilisi.


Najwygodniej dotrzeć tutaj samolotem LOT z Warszawy Okęcia do Tbilisi.

widok monasteru David Garegi
monaster Cminda Sameba w azbegi
Signagi z Kaukazem w tle

Cena zawiera wszystkie niezbędne gruzińskie świadczenia

16 osób: 800 €  (płatne w Gruzji)               

  6 osób: 900 €  (płatne w Gruzji)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +2 godz. w stosunku do czasu w Polsce.  

Język: językiem urzędowym jest gruziński. Prawie z każdym dorosłym Gruzinem dogadamy się po rosyjsku, a młodszym po angielsku.

Pieniądze: walutą w Gruzji jest „lari” (GEL), grosze nazywają się „tetri”.
W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, generalnie nie ma też lari w Polsce. Zabieramy więc ze sobą euro. 

Bezpieczeństwo: Gruzja jest krajem zdecydowanie bezpiecznym. Należy jednak tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Internet: w hotelu jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: roaming działa bez problemu, jednak jest drogi. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel). Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp.

Ubiór w cerkwi i monasterze: kobiety i mężczyźni zakrywają eksponowane miejsca. Mężczyźni wschodzą w długich spodniach i koszulach, kobiety zakrywają nogi powyżej kolan, dekolty i głowy. Dobrze sprawdza się niemnąca spódnica lub chusta będąca zawsze na podorędziu.