Tuszetia i Chewsuretia

Informacje

Terminy 2025:

  1-11 lipca - zajęty

11-21 lipca

21-31 lipca

  1-11 sierpnia

11-21 sierpnia

21-31 sierpnia

Tuszetia i Chewsuretia to niemalże nie zamieszkane krainy wysokogórskie, leżące na północnym wschodzie kraju. Dostępne jedynie latem, gdy śniegi stopnieją już na tyle, by odkryć prowadzące do nich przełęcze. Obydwie charakteryzuje brak tłumów, błoga cisza i spokój, towarzystwo 3-4 tysięczników, nieograniczony kontakt z przyrodą oraz widoki tak bajeczne, że trudno opisywalne.

Wyprawa jest połączeniem off-road’u z elementami górskiego trekingu. W Kachetii zwiedzamy miejscowe skarby kultury i religii: twierdze, monastery, winnice.

Poruszamy się po wysokogórskich szutrówkach bardzo wygodnymi samochodami terenowymi 4x4, spacerując i odwiedzając zagubione wśród gór wioski, bajeczne twierdze oraz, a w zasadzie przede wszystkim, podziwiając zapierające dech w piersiach pejzaże.

Zapoznajemy Was ponadto z kulturą, tradycjami i wierzeniami miejscowych górali, których życie aż do połowy XX wieku praktycznie nie uległo zmianom od czasów średniowiecza :-)

Noclegi są rodzinnych hotelikach o standardzie schroniskowym, za to z cudowną atmosferą, wspaniałym jedzeniem oraz ciepłą wodą, a nawet wi-fi!
W Kachetii mamy do dyspozycji hotel z basenem i wszystkimi wygodami.

Cena zawiera wszystkie niezbędne gruzińskie świadczenia

12 osób: 1000  (płatne w Gruzji)               

  6 osób: 1100  (płatne w Gruzji)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +2 godz. w stosunku do czasu w Polsce.  

Język: językiem urzędowym jest gruziński. Prawie z każdym dorosłym Gruzinem dogadamy się po rosyjsku, a młodszym po angielsku.

Pieniądze: walutą w Gruzji jest „lari” (GEL), grosze nazywają się „tetri”.
W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, generalnie nie ma też lari w Polsce. Zabieramy więc ze sobą euro. 

Bezpieczeństwo: Gruzja jest krajem zdecydowanie bezpiecznym. Należy jednak tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Internet: w hotelach jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: roaming działa bez problemu, jednak jest drogi. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel). Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp.

Ubiór w cerkwi i monasterze: kobiety i mężczyźni zakrywają eksponowane miejsca. Mężczyźni wschodzą w długich spodniach i koszulach, kobiety zakrywają nogi powyżej kolan, dekolty i głowy. Dobrze sprawdza się niemnąca spódnica lub chusta będąca zawsze na podorędziu.