Gruzja Wschodnia & Zachodnia

Informacje

Współczesna Gruzja to nie tylko przepiękne krajobrazy i zabytki, nie tylko wino, czacza i chinkali. To także bardzo ważne dla Gruzinów tradycje i obyczaje, konserwatywny sposób myślenia i pojmowania świata oraz ich przebogata kultura, bolączki, radości i nadzieje. I z tym wszystkim postaram się zapoznać Państwa w czasie tych dwóch tygodni.


Program wyjazdu zawiera zdecydowaną większość najważniejszych zabytków kraju, ale przede wszystkim skarbów przyrody. Będą więc oczarowujące miasta i niebotyczne góry, kaniony i przepaście, niesamowicie położone monastery i twierdze, łaźnie siarkowe i orientalne bazary oraz wiele, wiele innych atrakcji.

 

Zapoznam też Państwa z całą gamą gruzińskiej kuchni – śniadania będą w hotelach, ale obiady i kolacje za każdym razem w innej restauracji.

 

Program wyjazdu jest tak skonstruowany, byście nie musieli Państwo wcześnie wstawać i nigdzie biegać, za to mogli spokojnie cieszyć się pięknem i wyjątkowością tego kraju. A na koniec odpoczynek na plażach czarnomorskich :-)


Najwygodniej dotrzeć tutaj samolotem WizzAir do Kutaisi, z: Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Cena zawiera wszystkie niezbędne gruzińskie świadczenia

16 osób: 1500 €  (płatne w Gruzji)               

  6 osób: 1600 €  (płatne w Gruzji)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +2 godz. w stosunku do czasu w Polsce.  

Język: językiem urzędowym jest gruziński. Prawie z każdym dorosłym Gruzinem dogadamy się po rosyjsku, a młodszym po angielsku.

Pieniądze: walutą w Gruzji jest „lari” (GEL), grosze nazywają się „tetri”.
W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, generalnie nie ma też lari w Polsce. Zabieramy więc ze sobą euro. 

Bezpieczeństwo: Gruzja jest krajem zdecydowanie bezpiecznym. Należy jednak tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Internet: w hotelu jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: roaming działa bez problemu, jednak jest drogi. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel). Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp.

Ubiór w cerkwi i monasterze: kobiety i mężczyźni zakrywają eksponowane miejsca. Mężczyźni wschodzą w długich spodniach i koszulach, kobiety zakrywają nogi powyżej kolan, dekolty i głowy. Dobrze sprawdza się niemnąca spódnica lub chusta będąca zawsze na podorędziu.