Święta Wyspa

Informacje

Święta ziemia Cypru swoją świętością ustępuje prawdopodobnie tylko Ziemi Świętej. Wyspa dostąpiła bowiem zaszczytu goszczenia apostołów: Pawła, Andrzeja, Jana, Barnaby i wskrzeszonego z martwych Łazarza. Bezsprzecznie jednak największym zaszczytem jaki ją spotkał, był krótki pobyt samej Bogarodzicy.

Od tamtego czasu, nieprzerwanie aż do dziś, Cypr jest miejscem podwigu całej plejady miejscowych wielkich świętych, często w naszym kraju zupełnie nieznanych. Jest także miejscem funkcjonowania kilkudziesięciu monasterów, posiadających wspaniałe relikwie - niebywałe duchowe skarby - o wartości trudnej do wyrażenia słowami.

Z tego to właśnie powodu, proponuję Państwu pielgrzymkę na tę świętą wyspę. Dodam od razu: pielgrzymkę "zimową" (od listopada do kwietnia), gdyż ten okres na Cyprze jest dla pielgrzyma najlepszy. Na wyspie nie ma bowiem nigdy klasycznej zimy, co oznacza, że nawet w styczniu temperatury oscylują nawet w okolicach +20 stopni. Oznacza to także najniższe w roku ceny i co chyba najważniejsze, brak turystów, a więc idealne wręcz możliwości nawiedzenia cypryjskich świętości oraz wspaniałe warunki do modlitwy i kontemplacji.

Większość z proponowanych poniżej miejsc, nie znajduje się w ofercie żadnego polskiego biura podróży. W drugiej połowie marca oraz w kwietniu można już myśleć o morskiej kąpieli :-)


Cena zawiera wszystkie niezbędne cypryjskie świadczenia

16 osób:   850 €  (płatne na Cyprze)               

  6 osób: 1050 €  (płatne na Cyprze)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +1 godz. w stosunku do czasu polskiego.

Bezpieczeństwo: Cypr jest krajem zdecydowanie bezpiecznym, należącym do UE. Należy jednak, tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Język: grecki i angielski.

Pieniądze: euro

Internet: w hotelu jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: bezpłatny roaming. 

Wtyczki elektryczne: typu brytyjskiego (nakładki/przejściówki można kupić w Polsce bez problemu).


Pogoda: wiosenna - rano, wieczorem, w górach, mimo wszystko chłodno.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem na Cypr nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel). Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp.

Ubiór w cerkwi i monasterze: jak w każdym kraju prawosławnym.

Dodatkowe ubezpieczenie: warto wyrobić sobie w najbliższym oddziale NFZ całoroczną, bezpłatną kartę ubezpieczeniową EKUZ, ważną w całej UE. Krok po kroku jak to zrobić: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/