Śladami 13 Świętych Ojców


Informacje

Dzięki 13 Ojcom Syryjskim w VI wieku dotarł do Gruzji monastycyzm. Zakończyli oni również dzieło utrwalania w tym kraju chrześcijaństwa, zapoczątkowane przez apostoła Andrzeja i św. Równoapostolną Nino. Wszyscy zostali biskupami, a większość umarła śmiercią naturalną, po życiu pełnym trudów i ascezy. Wszyscy pozostawili także po sobie monastery, które dziś stanowią kamienie milowe gruzińskiego prawosławia. 


I właśnie ich śladami przebiega ta pielgrzymka. Śladami ich czynów oraz ich mogił i relikwii. Śladami ich klasztorów, usytuowanych najczęściej w miejscach trudno dostępnych, a przez to widokowo przepięknych. I, co równie ważne, leżących najczęściej z dala od utartych szlaków turystycznych, co stwarza wspaniałą okazję do modlitwy i kontemplacji. Trasa niniejszej pielgrzymki wiedzie również śladem innych cudownych punktów na prawosławnej mapie Gruzji, leżących w pobliżu klasztorów 13 Syryjskich Ojców.


Nie zapomnimy i o walorach cielesnych, zapoznając Państwa z cała gamą gruzińskiej kuchni oraz winnej piwniczki - będziemy w końcu przecież i w Kachetii :-)  Wszystkie noclegi będą w bardzo dobrym 3*  hotelu w Tbilisi.


Najwygodniej dotrzeć tutaj samolotem LOT z Warszawy Okęcia do Tbilisi.

gruziński mnich
Mccheta, cerkiewka św. Nino
panorama Signagi z Kaukazem

Cena zawiera wszystkie niezbędne gruzińskie świadczenia

16 osób: 800 €  (płatne w Gruzji)               

  6 osób: 900 €  (płatne w Gruzji)                 


Informacje dodatkowe

Czas: +2 godz. w stosunku do czasu w Polsce.  

Język: językiem urzędowym jest gruziński. Prawie z każdym dorosłym Gruzinem dogadamy się po rosyjsku, a młodszym po angielsku.

Pieniądze: walutą w Gruzji jest „lari” (GEL), grosze nazywają się „tetri”.
W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, generalnie nie ma też lari w Polsce. Zabieramy więc ze sobą euro. 

Bezpieczeństwo: Gruzja jest krajem zdecydowanie bezpiecznym. Należy jednak tak jak wszędzie, uważać na kieszonkowców.

Internet: w hotelu jest bezpłatne wi-fi.

Telefony: roaming działa bez problemu, jednak jest drogi. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce.

Choroby i szczepienia: przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Dobrze zabrać ze sobą na wszelki wypadek coś na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel). Należy oczywiście uważać, aby nie spożywać niemytych owoców itp.

Ubiór w cerkwi i monasterze: kobiety i mężczyźni zakrywają eksponowane miejsca. Mężczyźni wschodzą w długich spodniach i koszulach, kobiety zakrywają nogi powyżej kolan, dekolty i głowy. Dobrze sprawdza się niemnąca spódnica lub chusta będąca zawsze na podorędziu.